Ingres księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej w Pelplinie

W bazylice katedralnej w Pelplinie odbył się 8 grudnia ingres nowego biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore wprowadził biskupa Kasynę na katedrę biskupów pelplińskich i wręczył mu pastorał. Biskup Kasyna powiedział w homilii: „pragnę poślubić Kościół pelpliński”. Odnosząc się zagadnień moralnych stwierdził: „grzech jest ciemnością i nie ma żadnego sensu wpatrywać się w ciemność, bo człowiek ma oczy stworzone do światła, i myśli ludzkie są stworzone do światła i do prawdy”. W uroczystej procesji z Wyższego Seminarium Duchownego do katedry poprowadzono nowego biskupa diecezjalnego. Obecnych było ponad 30 arcybiskupów i biskupów z Polski, w tym nuncjusz papieski abp Celestino Migliore, prymas polski abp Józef Kowalczyk oraz abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. (…)

http://diecezja-pelplin.pl/14-aktualnosciwyroznione/290-ingres-ksiedza-biskupa-diecezjalnego-ryszarda-kasyny-do-bazyliki-katedralnej-w-pelplinie

_______________________________________________________________

Przychodzę by być narzędziem nowej ewangelizacji, by bronić życia, promować chrześcijańskie rozumienie małżeństwa i rodziny – mówił biskup pelpliński Ryszard Kasyna w homilii podczas swego uroczystego ingresy do katedry, 8 grudnia.

Biskup zapewnił, że nie czuje lęku wobec zadań, jakie czekają go w diecezji pelplińskiej, wiedząc, że został wybrany i posłany by służyć diecezjanom, spieszyć z posługą duchową i wspólnie dążyć do świętości. – Jeśli jest u mnie ludzki lęk, to wypływa on z odpowiedzialności za wasze zbawienie – dodał.

Przypomniał, że przychodzi do Pelplina z archidiecezji gdańskiej, by za wezwaniem Benedykta XVI i z orędownictwem bł. Jana Pawła II „być narzędziem dzieła nowej ewangelizacji”. – Aby w Roku Wiary i w kolejnych latach, głosić Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, który przyszedł by służyć – mówił biskup Kasyna. – Dlatego nikt z nas, również ja jako biskup, żaden człowiek, podobnie żadna partia polityczna, nie może nigdy zejść z drogi służby.

Zaznaczył, że dzieło nowej ewangelizacji polega m.in. na tym, by czynić bardziej ludzkim to, co traci człowieczą godność. By bronić i promować życie, każde życie, od poczęcia do naturalnej śmierci. By promować chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny, wolności rodziny do wychowywania swoich dzieci. (…)

http://nowaewangelizacja.org/pelplin-bp-kasyna-w-czasie-ingresu-przychodze-by-byc-narzedziem-nowej-ewangelizacji/

bp Ryszard Kasyna

Komentarze są wyłaczone