Warsztaty dla rodziców

Warsztaty dla rodziców

DSC_0400 (640x427)

W lutym (7-8.02 i 21-22.02)  odbyły się w naszej wspólnocie warsztaty prowadzone przez Izę Owczaruk – psychologa z warszawskiej Fundacji Wspierania Rodzin Korale, członka ZAK, a przede wszystkim mamę dwójki prawie dorosłych dzieci.

Warsztaty poświęcone były relacjom pomiędzy rodzicami i ich dorastającymi pociechami  i zostały podzielone na dwie części – w pierwszej uczestniczyli tylko rodzice, a w drugiej również młodzież.

Warsztaty uświadomiły nam fakt, że nasze nastoletnie dzieci nie mają łatwego życia,  są bardzo wrażliwymi młodymi ludźmi i muszą zmierzyć się z samymi sobą, ze światem i z innymi.

Iza przypomniała nam o tym, o czym wszyscy gdzieś w podświadomości wiedzieliśmy: o budowaniu dobrych relacji, wyznaczaniu granic, zachęcaniu do współpracy, uczeniu myślenia i ponoszenia konsekwencji swoich decyzji i czynów. Próbowaliśmy też analizować konkretne potrzeby naszych dzieci,  wobec których stajemy każdego dnia  i szukać dobrych rozwiązań. Rozmawialiśmy też o uczuciach, ich akceptacji i o tym jak sobie z nimi radzić.

Bardzo ciekawa była część druga warsztatów, w której rodzic uczestniczył razem ze swoim dzieckiem – super doświadczenie, które namacalnie pozwoliło odnowić szczere relacje, co zaowocuje (miejmy nadzieję) trwałą zmianą na przyszłość.

Dużym plusem okazała się sama forma przeprowadzenia spotkania – czyli właśnie warsztatowa,  w czasie której musieliśmy wysilić wyobraźnię i uruchomić aktorskie umiejętności (co nie było takie łatwe),  by  odegrać scenki z życia nastolatków i próbować zrozumieć ich uczucia i potrzeby.

Za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów i wszelką pomoc serdecznie dziękujemy  ks. Markowi Chmielniakowi SAC i siostrze Annie Ozon SAC. Dziękujemy również ks. proboszczowi J. Pick za okazaną gościnność i udostępnienie miejsca w parafii, gdzie mogliśmy uczestniczyć w warsztatach. Bóg zapłać!

Gosia i Medard

 

Bardzo spodobały mi się warsztaty prowadzone przez panią Izę. Pokazała nam, że tak naprawdę nasi rodzice i my chcemy tego samego. Chcemy się dogadać. Pani Iza uświadomiła nam również, że wszelkie spory można rozwiązać dążąc do dialogu, a co za tym często idzie – do kompromisu. Ważnym punktem warsztatów było pisanie, a później czytanie listów do i od rodziców. W wielu przypadkach towarzyszyły temu łzy wzruszenia. Myślę, że tego typu spotkania są bardzo ważne oraz liczę, że pomogą nam w komunikacji międzypokoleniowej.

Olga, 15 lat

Komentarze są wyłaczone